Halıdan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Halı leke çıkarma işlerinden birisi de halıdan yağ lekesi çıkarma işlemidir. Bu makalemizde pratik olarak halıdaki yağ lekesinden nasıl kurtulursunuz anlatmaya çalışacağız.

Tavsiyemiz: Yağ Lekesi için Profesyonel Destek Alın .
Fatih Halı Yıkama bu yöntemler için garanti vermez, sorumluluk tüketiciye aittir. Pratik olarak acil durumlarda uygulayabileceğiniz tavsiyelerimizdir.

Halıya dökülen yağ nasıl temizlenir

Halının üzerindeki yağ lekesine bol miktarda karbonat dökün ve iyice ovalayın. Halı kuruduktan sonra leke olan bölgeyi fırçalayın.
Başka bir yöntem ise benzinli veya tinerli bir bezle halının lekeli bölgesini silin ve ovalayın. Lekenin kolayca çıktığını göreceksiniz.

yağdan temizlenmiş halı

Yağlı olan bölgeye talk pudrası veya çöven otu tozu serpin. Yünlü ve ipek kumaşlar yağ lekesini emecektir. Daha sonra bu bölgeyi ovarak silin, ardından benzin ve tinerli bir bez ile ikinci kez silin. Ardından leke olan bölge üzerine peçete veya kağıt havlu koyarak ütüleyin.

Halıya Dökülen Yağ Nasıl Çıkar?

Halıya dökülen yağ için yukarıda da belirttiğimiz gibi profesyonel detek almanız en iyisidir. Ancak evde de yapabileceğiniz yöntemler vardır. Zeytinyağı dökülen kumaş kadife ise, kumaşın ters tarafını tiner veya benzine batırılmış bir bezle bastırmadan silin. Lekenin çıktığını göreceksiniz. Kumaşınız pamuklu ise kuru bir sabun ile lekeli bölgeyi ovalayın. Sonra da yıkayın.

Koltuklarınızda oluşan lekeler varsa üzerine bolca talk pudrası ve çöven otu tozu dökün. Bir saat bekletin ve kumaşı iyice fırçalayın. Fırçalamadan sonra, saten döşemelik kumaşlar için amonyaklı bir pamuk parçası ile bastırmadan silin.

Diğer kumaşlar için de yukardaki işlemi uygulayabilirsiniz ancak bu sefer amonyak değil tiner kullanmalısınız.

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Temizlenir?

  • Halıdaki yağ lekesinden kurtulmak için temiz beyaz bir bez alın, hatta kağıt havlu daha iyi sonuç verecektir. Yağ lekesini çıkarırken bezin beyaz olması halıya renk atmasının önüne geçecektir.
  • Yağ lekesini çıkarırken bezi yağın az olan yerinden daha çok olan yerine doğru silmelisiniz.
  • Bir bardak ılık suyla ağartıcı ve alkali içermeyen deterjandan karışım elde edin.
  • Sonra hazırladığınız karışımı temiz bir bez, sünger veya kâğıt havluya emdirin. Bu kağıt havlu, sünger veya bezi halının lekeli bölümünde ovmadan bastırın ve bezin yağ lekesini emmesini sağlayın.
  • Daha sonra olabilecek en az temiz ve ılık suyu kullanarak halıyı duruladıktan sonra kalan nemi, kuru ve temiz bir beyaz bez veya kağıt havlu yardımıyla alın.

Elbette bu zahmetli temizlik işiyle uğraşmak istemeyenler de olacaktır. Bu durumda aşağıdaki telefondan bize ulaşabilir. Profesyonel hizmet alabilirsiniz:

Halıdan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir yanıt yazın

Başa dön
Şimdi Ara 0(212) 6570606