Halıdan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Leke Çıkarma

Halı leke çıkarma işlerinden birisi de halıdan yağ lekesi çıkarma işlemidir. Bu makalemizde pratik olarak halıdaki yağ lekesinden nasıl kurtulursunuz anlatmaya çalışacağız.

Tavsiyemiz: Yağ Lekesi için Profesyonel Destek Alın

Fatih Halı Yıkama bu yöntemler için garanti vermez, sorumluluk tüketiciye aittir. Pratik olarak acil durumlarda uygulayabileceğiniz tavsiyelerimizdir.

Halının üzerindeki yağ lekesine bol miktarda karbonat dökün ve iyice ovalayın. Halı kuruduktan sonra leke olan bölgeyi fırçalayın.
Başka bir yöntem ise benzinli veya tinerli bir bezle halının lekeli bölgesini silin ve ovalayın. Lekenin kolayca çıktığını göreceksiniz.

yağdan temizlenmiş halı

Yağlı olan bölgeye talk pudrası veya çöven otu tozu serpin. Yünlü ve ipek kumaşlar yağ lekesini emecektir. Daha sonra bu bölgeyi ovarak silin, ardından benzin ve tinerli bir bez ile ikinci kez silin. Ardından leke olan bölge üzerine peçete veya kağıt havlu koyarak ütüleyin.

Zeytinyağı dökülen kumaş kadife ise, kumaşın ters tarafını tiner veya benzine batırılmış bir bezle bastırmadan silin. Lekenin çıktığını göreceksiniz. Kumaşınız pamuklu ise kuru bir sabun ile lekeli bölgeyi ovalayın. Sonra da yıkayın.

Koltuklarınızda oluşan lekeler varsa üzerine bolca talk pudrası ve çöven otu tozu dökün. Bir saat bekletin ve kumaşı iyice fırçalayın. Fırçalamadan sonra, saten döşemelik kumaşlar için amonyaklı bir pamuk parçası ile bastırmadan silin.

Diğer kumaşlar için de yukardaki işlemi uygulayabilirsiniz ancak bu sefer amonyak değil tiner kullanmalısınız.

Bir cevap yazın