Hereke Halısı Nasıl Yıkanır

1800 ‘lü yıllarda Saraylar için dokunan Hereke halıları günümüzde bir çok evi süslemektedir. Kocaeli Hereke beldesinde dokunan bu halılar Türkiye’nin en değerli halıları arasında yer almaktadır. Özellikle sık ilmik özelliği ile öne çıkmaktadır. Yine dünyanın en ince halısı Hereke’de dokunmuştur.

Hereke Halısı nasıl yıkanır?

Hereke halılar otomatik halı yıkama makinede yıkanmaz. Hassas ve değerli olan bu halılar yerde mac makineleri ile yıkanmalıdır. Dikkatli bir şekilde ince ve yumuşak fırça kullanarak halının her tarafı eşit bir şekilde yıkanır. Çok sıcak veya çok soğuk su tercih edilmemeli, ortam sıcaklığındaki bir su tercih edilmelidir.

Püf noktası

Doğal şampuan kullanılmalı, kimyasal şampuandan uzak durulmalıdır. Yerde yıkama uygulanmalıdır. En önemlisi uzman bir kişi tarafından yıkanmalıdır. İlk defa yıkanacaksa bir köşesinde şampuan denenmeli, zarar vermiyorsa işleme devam edilmelidir. Fatih halı yıkama firması Hereke halıları için garantili yıkama hizmeti sunmaktadır.

En değerli halı arasında yer alır dedik Hereke halısı için. Şu notu da düştükten sonra makalemize son verelim.

Günümüzde Hereke’de pamuk üstü yün ve ipek halıların dokuması yapılmaktadır, dokunan halılar ın m2 si 400.000 ilmikten başlayıp 10.000.000 ilmiğe kadar çıkmaktadır. Dünyanın en ince halısı Hereke de ipek den iki adet üretilmiş olup biri Japon hükümetince satın alınmış, ikincisi ise üretici firmada bulunmaktadır. Dünyanın en ince halısında 10.000.000/m2 yi aşkın ilmik adeti bulunmaktadır.


Hereke Halısı Nasıl Yıkanır

Bir yanıt yazın

Başa dön